„Z Opatoviec do Boršíc, od Váhu k Morave“

Projekt cezhraničnej spolupráce obcí Opatovce v SR a Boršice v ČR sa prezentoval 22. 9. 2012 podujatím Dni obcí Opatovce a Boršice v ČR v rámci I. Boršických burčákových slávností a folklórneho festivalu v obci Boršice. V rámci podujatia sa predstavili folklórne a spevácke súbory a ľudovoumeleckí remeselníci z oboch obcí. Projekt je financovaný z EÚ, Európsky fond regionálneho rozvoja, Spoločne bez hraníc.

Slávnostný sprievod obcou Boršice končil v areáli športového ihriska, kde starosta obce Boršicce Ing. Roman Jílek, privítal všetkých na podujatí. Obec Opatovce prestavila vo svojom príhovore starostka obce Janka Horňáková. Obec Opatovce sa v Boršiciach prezentovala vystúpením Detského folklórneho súboru Stankovčan pri ZŠ J. Lipského v Trenčianskych Stankovciach, do ktorej chodia aj deti z Opatoviec, Speváckeho súboru Opatovčan a tvorbou ľudovoumeleckých výrobcov: Jozef Mondek – prútiky, Ľudmila Katonová – výrobky zo slamy a suchých kvetov, Monika Rogovská – výrobky z textilu, Janka Bohušová – medovníčky. Veľký úspech mali aj koláče Márie Bulkovej. Účastníci podujatia mali možnosť zoznámiť sa s hipoterapiou po teoretickej aj praktickej stránke. Mgr. Dana Struhárová oboznamovala záujemcov so základmi hipoterapie, aj s praktickou ukážkou na koni. Patrícia Koníčková a Ivanka Bujná poskytovali v stánku informácie a propagačný materiál o obci Opatovce. V rámci sprievodného programu sa prestavila aj DH Váhovanka.

Obec Boršice reprezentovali: Detský folklórny súbor Pentlička, Folklórny súbor a cimbalová muzika Pentla, Mužský zbor Stoprounští vinaři. V rámci festivalu ešte vystúpili: folklórny súbor Soláň, Lučina, Spolek odvážnych, Dolněmčan, Děcka z Kunovic, cimbálovka Šefranica a speváci z Boršic u Blatnice.

Sobotňajšie popoludnie bolo bohaté na slniečko, kultúrny program, dobrú náladu a príjemnú atmosféru.