Medzinárodný deň detí

Pôvod tohto sviatku vznikol zrejme na Svetovej konferencii pre blaho detí, ktorá sa konala vo Švajčiarsku v Ženeve v roku 1925. Nie je jasné prečo bol práve 1. jún zvolený Medzinárodným dňom detí: Jedna teória hovorí, že čínsky generálny konzul v San Franciscu zhromaždil množstvo čínskych sirôt a zobral ich na festival Dračích lodí v roku 1925, čo bolo práve 1. júna toho roku. A zhodou náhod sa tento dátum zhodoval i s dátumom spomínanej konferencie. 1. jún ako Medzinárodný deň detí, bol pozorovaný v mnohých, hlavne bývalých komunistických krajinách. V západnej Európe a svete sa tento sviatok oslavuje v iné dni a nemá takú popularitu ako napríklad u nás. Je preto niekedy omylom chápaný ako komunistický sviatok, hlavne západnými krajinami.

Vo svete je za Medzinárodný deň detí od roku 1954 zvolený UNESCOm 20. november. Tento deň je charakterizovaný ako deň svetového bratstva a porozumenia medzi deťmi.

Každá krajina vo svete oslavuje Medzinárodný deň detí v iný deň. Napríklad v Argentíne je to druhá nedeľa v auguste, v Nemecku, je to ako u nás 1. jún, hoci aj tam sa v bývalom NDR oslavoval Medzinárodný deň detí 1. júna a v NSR 20. septembra a tento sviatok sa nazýval Svetový deň detí. Po zjednotení Nemecka sa Medzinárodný deň detí oslavuje už len 1. júna. V Maďarsku sa od roku 1950 oslavuje Deň detí poslednú nedeľu v máji. V Japonsku sa Medzinárodný deň detí oslavuje 5. mája, V Mexiku 30. apríla, v Poľsku 1. júna , vo Venezuele tretiu júlovú nedeľu a v moslimských krajinách 4.júla.

U nás sa Medzinárodný deň detí slávi od roku 1950 . Pri jeho zrode stáli organizácie, ktorých poslaním bolo hájiť práva detí - Medzinárodná federácia žien, Odborové združenie učiteľov a Svetová federácia demokratickej mládeže. Už dávno to nie je sviatok spojený s komunistickou minulosťou Slovenska, pretože v období predošlých rokov po páde komunizmu u nás naberá jeho význam úplne nové rozmery. Je to deň venovaný naším najmenších. Deň, ktorý dospelí venujú detskému svetu, detským hrám, radostiam a detským srdiečkam. Deti sú kvety zeme, treba ich pestovať, starať sa o ne, nedovoliť im zahynúť. Aj v našej obci každoročne pripravujeme v rámci MDD podujatie pre naše deti. Tento rok sa mohli zabaviť pri bábkovom predstavení hry Kocúr v čižmách v podaní Bábkového divadla Lienka. Po predstavení bol pre každé dieťa pripravený darček.